Kiedyś żartobliwie mówiono, że gaz można lać co najwyżej do zapalniczek. Dzisiaj można powiedzieć, że instalacje gazowe to przyszłość motoryzacji. Ciągle funkcjonuje wiele mitów na ich temat, ale większość z nich można wsadzić między bajki.
Każdy wie, że instalacja LPG, a więc auto gaz – to przede wszystkim oszczędność. Koszt pokonania jakiegokolwiek dystansu samochodem na gaz jest nieporównywalnie niższy, niż gdyby pokonać tę samą trasę autem napędzanym benzyną albo nawet dieslem. Ale zasilanie gazowe to nie tylko oszczędność w portfelu.
Samochód na gaz to liczne zalety
Mało kto o tym wie, ale instalacja LPG to również ekologia. Udowodniono, że instalacje gazowe poprzez spalanie propanu-butanu generują nawet trzykrotnie niższą emisję zanieczyszczeń niż inne silniki spalinowe. To szczególnie ważne w dobie ostrych regulacji unijnych i dążenia miast do zmniejszenia niskiej emisji. Europejskie stolice zamykają centra miast na ruch samochodów z silnikami diesla. Samochody na gaz są w tej sytuacji uprzywilejowane niczym pojazdy elektryczne.
Na to trzeba uważać decydując się na auto gaz ?
Instalacja LPG powoduje też pewne obciążenia. W niektórych układach potrafi prowadzić do wypalania gniazd zaworów. Na szczęście istnieją różne metody ochrony gniazd zaworowych. A skoro o zaworach mowa – w tych samochodach, gdzie regulacji zaworów dokonuje się manualnie, trzeba to robić dwukrotnie częściej, gdy w samochodzie mamy zainstalowaną instalację gazową. Instalacje LPG nakładają też dodatkowe obowiązki związane z homologacją butli gazowej, którą należy przedłużać po 10 latach, a także z regularną wymianą filtra gazu.
Mity na temat instalacji LPG
Przez lata narosło także wiele mitów na temat układów LPG. Niektórzy uważają, że negatywny jest wpływ LPG na silnik, ponieważ jednostki napędzane gazem znacząco tracą na mocy. Jest to przekonanie wynikające z dawnych instalacji gazowych, które montowano w samochodach z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych poprzedniego wieku. Instalacje LPG pierwszej generacji, bo o nich tutaj mowa, rzeczywiście spowalniały samochody nawet o jedną czwartą mocy, ale nowoczesne instalacje sekwencyjne nie powodują już tak znaczących ubytków mocy. Kolejna kwestia to: instalacje LPG a bezpieczeństwo. Czy samochód zasilany na gaz jest niebezpieczny? Tutaj też trzeba rozczarować przeciwników instalacji gazowych, bo liczne testy zderzeniowe udowadniają, że zamontowana w bagażniku butla gazowa nie stanowi żadnego zagrożenia dla kierowcy i pasażerów pojazdu.
tekst: gieldatekstow
zobacz również:
tagi: auto gaz Lublin – montaż instalacji auto gaz.